Historia Koła

 

Historia Koła

 

 

2018-12-09

Sztandar łowiecki jest symbolem Polskiego Związku Łowieckiego oraz zrzeszonych w nim kół łowieckich i myśliwych. Stanowi najgodniejszy znak duchowej więzi, jedności i prawości polskiego łowiectwa, prezentowany w najważniejszych momentach i wydarzeniach w życiu Polskiego Związku Łowieckiego i kół łowieckich oraz w wystąpieniach zewnętrznych. Jest zarazem symbolem zbiorowej i osobistej godności polskich myśliwych. Poprzez swą symbolikę wyraża szczytne wartości duchowe, ideowe i moralne polskiego łowiectwa, jego wielowiekowe tradycje oraz współczesne cele naszego zrzeszenia. Symbolika ta i płynące z niej przesłania zobowiązują nas do poszanowania przyrody i etycznego wypełniania myśliwskich powinności. Dlatego sztandarom powinniśmy okazywać należny honor i szacunek w każdej sytuacji – podczas oficjalnych prezentacji, a także podczas transportu i przechowywania.

W naszym Kole wielokrotnie inicjowano konieczność posiadania sztandaru. Już w latach 60-tych ubiegłego wieku były pierwsze rozmowy na ten temat. Przez dziesięciolecia każda próba myśliwych Koła zmierzająca do nadania sztandaru rozbijała się o brak godnego miejsca na jego przechowywanie. Koło nigdy nie miało własnej siedziby. Zdecydowana większość członków Koła mieszkało i mieszka na terenie dzierżawionych obwodów i myśliwi nie byli zainteresowani budową siedziby Koła. W ostatnich latach powstała na terenie Kórnika Izba Pamiątek Regionalnych i dzięki zgodzie Kustosza Izby sztandar nasz będzie przechowywany w gablocie wśród innych eksponatów regionalnych dostępnych dla publiczności. Dzięki temu na ostatnim Walnym Zebraniu członków Koła podjęto jednogłośnie uchwałę w sprawie wykonania sztandaru.

Dnia 09 grudnia 2018 r. odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru w zajeździe NON-STOP w Gądkach. Uroczystość rozpoczęliśmy sygnałem myśliwskim „Powitanie” zagranym przez Zespół Trębaczy Myśliwskich z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Prowadzący, Kolega Marcin Król powitał zebranych: Członka Kapituły Odznaczeń Łowieckich Kol. Mirosława Kwiecińskiego, Przewodniczącego Zarządu Okręgowego w Poznaniu, Łowczego Okręgowego Kol. Zbigniewa Zielińskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Kórnik Pana Przemysława Pacholskiego, Zastępcę Nadleśniczego Nadleśnictw Babki Kol. Włodzimierza Wrzeszcza, Księdza Proboszcza Parafii Wszystkich Świętych w Kórniku Księdza Grzegorza Zbączyniaka, Kierownika Wydziału Promocji Gminy Kórnik Panią Magdalenę Matelską-Bogajczyk, Kustosza Izby Pamiątek Regionalnych Pana dr. Kazimierza Krawiarza, Redaktora Naczelnego „Kórniczanina” Pan Łukasza Grzegorowskiego;  Prezesów Kół Łowieckich: „SOKÓŁ” w Świdwinie Kol. Włodzimierza Pilarza wraz z pocztem sztandarowym, „ZDRÓJ” w Zaniemyślu Kol. Cezarego Filipińskiego, Łowczego Koła Łowieckiego „LEŚNIK” w Poznaniu Kol. Zbigniewa Karalusa wraz z pocztem sztandarowym; osoby towarzyszące myśliwym naszego Koła oraz Koleżankę i Kolegów. Przy sygnale „Marsz św. Huberta”  wprowadzono sztandary. Na rozpoczęcie ceremoniału sztandarowego sygnaliści zagrali sygnał „Pasowanie myśliwskie”, po którym zabrał głos Prezes Koła Kol. Witold Jakubowski. W krótkim wystąpieniu przybliżył ideę nadawania i obcowania sztandaru oraz uzasadnił podjęcie uchwały członków Koła o wykonanie sztandaru. Następnie prowadzący prosi zebranych o powstanie, a Księdza Grzegorza Zbączyniaka o poświęcenie sztandaru. Po akcie poświęcenia prowadzący poprosił najwyższego rangą przedstawiciela PZŁ Przewodniczącego Zarządu Okręgowego w Poznaniu, Łowczego Okręgowego Kol. Zbigniewa Zielińskiego o przekazanie sztandaru. Po odczytaniu aktu nadania sztandaru Łowczy Okręgowy wręczył sztandar Prezesowi Koła, a ten przekazał, najcenniejszy symbol Koła, pocztowi sztandarowemu. Po wręczeniu sztandaru gratulacje członkom Koła złożyli: Burmistrz Miasta i Gminy Kórnik, Prezes i Łowczy Koła Łowieckiego „SOKÓŁ” w Świdwinie oraz Prezes Koła Łowieckiego „ZDRÓJ” w Zaniemyślu. Po wystąpieniu Gości prowadzący prosi poczet sztandarowy o ułożenie sztandaru na stole po czym wywołuje członków Komitetu Fundacyjnego w celu symbolicznego wbicia gwoździa pamiątkowego i złożenia podpisu na liście Komitetu Fundacyjnego Sztandaru:

 1. Burmistrza Miasta i Gminy Kórnik Pana Przemysława Pacholskiego

 2. Zastępcę Nadleśniczego Nadleśnictwa Babki Kol. Włodzimierza Wrzeszcza

 3. Antkowiak Marcin

 4. Bartkowiak Michał

 5. Gatz Tadeusz

 6. Górski Jerzy

 7. Górski Tomasz

 8. Grześkowiak Henryk

 9. Jakubowski Witold

 10. Jakubowski Mikołaj

 11. Kowalewski Jacek

 12. Łukaszyk Przemysław

 13. Najewski Patryk

 14. Niemier Dawid

 15. Niemier Hubertjunior

 16. Niemier Hubertsenior

 17. Niemier Roman

 18. Nowak Marcin

 19. Ordanik Henryk

 20. Ordanik Jakub

 21. Pawlikowski Maciej

 22. Siejak Mieczysław

 23. Tic Zbigniew

 24. Wrzeszcz Wojciech

 25. Wrzeszcz Włodzimierz

Na zakończenie uroczystości prowadzący prosi zebranych o powstanie i podaje komendę „Sztandary – odprowadzić”. Podczas odprowadzania sztandarów sygnaliści grają marsz myśliwski Św. Huberta. Po odprowadzeniu sztandarów prowadzący zaprasza zebranych na bankiet, który przy wspaniałej atmosferze rozpoczął koncert sygnałów myśliwskich w wykonaniu Zespołu Trębaczy Myśliwskich z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Biesiadowano do godzin wieczornych, a i tak nie wyczerpano dyskusji głównie na tematy łowieckie”.

Odwiedza nas 395 gości oraz 0 użytkowników.

Facebook

Fases Luna 48882Aktualna faza księżyca

 

 

HUbertus 2016

Hubertus 2016

Odsłon artykułów:
410856

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Dowiedz się więcej